بررسی The Incredibles 2 | بازگشت خانواده آقای شگفت انگیز

آیا ۱۴ سال انتظار برای قسمت دوم ارزشش را داشته است؟

سال ۲۰۰۴ بود که کارگردان خوش ذوق استودیوی پیکسار، «براد برد» ما را با خانواده شگفت انگیزان آشنا کرد و انیمیشن Incredibles را به ما معرفی کرد که در زمانه خود ژانر سوپرقهرمانی را از آن خود کرد. در آن سالها هنوز مارول و دی سی و ابرقهرمانانشان سینماها را فتح نکرده بودند و این گونه قهرمانان را در جای جای سینما نمی دیدید. شگفت انگیزان متشکل از یک پدر و مادر و سه فرزند خود بودند که قدرت‌های خارق العاده و منحصر به فردی هم نداشتند و بیشتر توانایی‌هایشان در ابرقهرمانان کامیک بوک‌های رایج و محبوب دیده می‌شد (کافیست نگاهی به ۴ شگفت انگیز و شخصیت فلش بیندازید) اما طنز و بعد خانوادگی که در اثر نهفته بود، آن را به یک انیمیشن بی‌نقص کرد و دو جایزه اسکار همان سال (بهترین انیمیشن و بهترین تدوین صدا) را هم به خانه برد.

حالا پس از گذشت ۱۴ سال استودیو پیکسار و دیزنی تصمیم گرفته‌اند قسمت دوم انیمیشن شگفت انگیزان را بالاخره روانه اکران کنند، بینندگان مهد کودکی شگفت انگیزان الان دبیرستانی؛پشت کنکوری یا دانشجو هستند و بعد از گذشت این زمان نسبتا طولانی، پیکسار ریسک بزرگی می‌کند که شگفت انگیزان ۲ را می‌سازد اما تجربه ساخت دنباله‌های قصه اسباب بازی و موفقیت آنها در گیشه ثابت کرده که آثار پیکسار لااقل تا امروز جادوانه هستند و بینندگان وفاداری را دارند. اما آيا پیکسار و براد برد که بار دیگر در مقام کارگردان ظاهر شده توانسته‌اند همان شگفتی ۱۴ سال پیش را با آقای شگفت انگیز و بانوی محترمه بیافرینند؟

استودیو سازنده: پیکسار و والت دیزنی
کارگردان: براد بیرد
صداپیشگان: هالی هانتر، ساموئل ال جکسون،کریگ تی نسلون
بودجه فیلم: ۲۰۰ میلیون دلار

با وجود گذشت این همه سال، انیمیشن Incredibles 2 دقیقا از ثانیه بعد از پایان قسمت اول آغاز می‌شود و انگار نه انگار که عمری از بیننده‌ها گذشته است. درست همانجایی که شروری به نام Underminer به شهر حمله کرد و قصد دزدی از گاوصندوق بانک مرکزی را داشت. خانواده شگفت انگیزان دوباره دست به کار شده و به همراه فروزن جلوی او می‌ایستند اما او موفق به فرار می‌شود و صدمات و خرابی‌هایی که نبرد گروه شگفت انگیزان و این ابرشرور به بار می‌آورد، مسئولان و دولتمردان را عاصی می‌کند.

آنها مانند سال‌های قبل بازهم ابرقهرمان بودن را ممنوع کرده و این خانواده را تبعید می‌کنند اما بعد از مدتی برادر و خواهری پیدا می‌شوند که همچون پدرشان نسبت به ابرقهرمانان حس دوستی دارند و قصد دارند با ادامه راه پدر مرحومشان، برای جبران زحمات آنها کمکشان کنند. این برادر و خواهر تصمیم می‌گیرند دنیای مبارزات و سختی‌های یک ابر قهرمان را از دید دوربینی که به لباس آنها وصل می‌شود به دنیا نشان دهند تا تصاویر دروغ پردازی رسانه‌ها نسبت به اقدامات آنها را از ذهن جهانیان پاک کنند و تصمیم می‌گیرند فعلا فقط با خانم شگفت انگیز یا همان Elastigirl کار را به طور آزمایشی پیش ببرند…

اولین چیزی که در برخورد دوباره با این خانواده به چشم می‌آید، حس آشنایی بیش از حد با جادوی انیمیشن است که باعث شده شخصیت‌ها و محیط درست همانند سالیان گذشته به نظر بیایند و یک تفاوت اساسی داشته باشند: کیفیت و بافت تصاویر بسیار بسیار قوی‌تر و بهتر که بی‌شک باعث شگفتی بیننده می‌شود. پیکسار و تیم طراحانش در این اثر سنگ تمام گذاشته و روی کوچکترین جزییات هم کار مضاعفی انجام داده‌اند و سکانس‌ها و نماهایی را هم در طول انیمیشن جای داده‌اند که نشان دادنشان صرفا یک قدرت نمایی در زمینه گرافیکی و زبدگی کارشان است (صحنه سشوار کشیدن وایولت و یا کنار استخر بودن و … که ضرورتی برای بودنشان نیست ولی با دیدنشان شگفت زده خواهید شد)

از این حیث باید گفت که پیکسار کار خود را به نحو احسنت انجام داده و همچون قسمت اول که در زمانه خود پیشتاز انیمیشن‌ها بود، شگفت انگیزان ۲ هم یک سروگردن بالاتر از آثار همرده خود از منظر طراحی و گرافیک قرار می‌گیرد، اما باید اعتراف کرد که این شگفتی برخلاف قسمت اول در همه جنبه‌ها و عناصر انیمیشن نیست و وقتی کار به فیلمنامه می‌رسد، کمی تا قسمتی رنگ می‌بازد.

فیلمنامه‌های پیکسار همیشه به نوآوری و خلاقیت خود مشهور هستند و حدس‌ها و کلیشه‌های مخاطب را در هم می‌شکنند. حتی در آخرین اثر آنها یعنی COCO با یک پیچش داستانی غافلگیرکننده داستان را در انتها جذابیت خاصی بخشیدند و آن را از دام یک قصه تکراری و روزمره در آوردند. انیمیشن شگفت انگیزان ۱ در زمانی اکران بود که با انبوه آثار سوپرقهرمانی روبرو نبودیم و حالا اکران قسمت دوم دقیقا در بحبوحه جو و هیجان این فیلم‌ها مصادف بوده و ناخودآگاه با این گونه آثار مقایسه می‌شود. اینجاست که باید دو خبر را به عرضتان برسانم، یکی بد و یکی خوب.

خبر خوب آنکه داستان Incredibles 2 با وجود هجوم و موج این سبک فیلم‌ها، دچار بازیچه و تاثیرپذیری نشده و کماکان اصالت خویش را حفظ می‌کند. المان‌های خانوادگی و چاشنی طنز اثر منحصر به فرد بوده و مانند آن را در هیچ اثری از مارول و دی سی ندیده‌ایم. اما خبر بد آنکه برخلاف سایر آثار پیکسار، کلیشه در اینجا وجود دارد و داستان از همان دقایق اولیه ابتدایی تا انتها قابل حدس است و هیچ گره گشایی خاص و توییست ناگهانی هم در کار نیست. برای بیشتر باز کردن این موضوع نیازمند به اسپویل کردن داستان هستم و فلذا از این کار خودداری می‌کنم اما همین بس که بدانید که دیالوگ‌های شخصیت‌های فیلم کاملا شخصیت و هویت آنها را نمایان می‌سازد و این مساله در فیلمنامه‌ای که از شرکت خلاق پیکسار در آمده، جایز نیست!

جدا از بحث کلیشه فقدان یک شخصیت منفی قوی و به یاد ماندنی همچون کاراکتر سیندروم در قسمت قبل در شگفت انگیزان ۲ به شدت حس می‌شود و سوپرقهرمانانی که ابرشرور(یا ابرشروران) واقعی را در برابر خود نداشته باشند، با عقل سلیم چندان جور در نمی‌آیند. البته این نقطه ضعف فیلمنامه سعی شده که با آوردن مسائلی همچون شخصیت اعجوبه Jack Jack (همان نوزاد معروف خانواده که تقریبا هر قدرتی را داراست) پوشانیده شود و می‌توان گفت که از پس این مهم تاحدی برآمده است. فیلمنامه یک حسن دیگر هم دارد اینست که همانند سایر آثار پیکسار هم قشر بزرگسال را جذب می‌کند و هم برای کم سن و سال ترها چیزی در چنته دارد.

شاید قرار بود که داستان چیز دیگری باشد
یک سال بعد از اکران و درو کردن جوایز مختلف توسط انیمیشن شگفت انگیزان ۱،کمپانی THQ که در آن زمان حق و حقوق ساخت بازی از روی آثار پیکسار-دیزنی را داشت دو بازی بر اساس این انیمیشن ساخت. یکی به نام The Incrediblesکه ماجرای انیمیشن نخست را در بر می‌گرفت و یکی با نام The Incredibles: Rise of the Underminer. بازی دوم حالا با اکران قسمت دوم اما زیر سوال رفته! می‌گویید چرا؟ پاسخ اینست: بازی The Incredibles: Rise of the Underminer درست بعد از سکانس پایانی قسمت اول و با حمله Underminer آغاز می‌شد، یعنی همین خط داستانی قسمت جدید با این تفاوت که داستان بازی کاملا فاز دیگری داشت و به ماجراهای نبرد فروزون و آقای شگفت انگیز با این ابرشرور و یارانش می‌پرداخت.در بازی با روبات‌ها و اختراعات مهلک Underminer‌از جمله Magnomizer و Crustodian مبارزه می‌شد و این ابرشرور صرفا دنبال پول‌های بانک نبود بلکه در فکر تصرف جهان به وسیله روبات‌های غول‌پیکرش بود. حالا انیمیشن فعلی این خط داستانی را کاملا عوض کرده و باید وقایع این بازی را در حقیقت یک فیلمنامه هیچ‌گاه ساخته نشده تصور کنیم (البته فیلمنامه انیمیشن فعلی به مراتب بهتر از این بازی است)

همچنین بد نیست بدانید بازی جدیدی بر اساس شخصیت‌های خانواده شگفت انگیز به نام Lego Incrediblesساخته شده که وقایع هر دو قسمت را روایت می‌کند. ضمنا برای بیشتر آشنا شدن با این خانواده می‌توانید کامیک‌بوک‌های منتشر شده از آنها را که در ۱۵ قسمت انتشار یافتند نیز بیابید و بخوانید.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کرد، اصرار پیکسار به استفاده از همان تیم صداپیشگی اثر اول است که در همگی کاراکترها به جز شخصیت دش لحاظ شده است. (صداپیشه دش طبیعتا به بلوغ رسیده و صدایش را نوجوان دیگری ادا می‌کند که انصافا خوب از عهده این کار برآمده) اما در این بین با اینکه صداها هنوز روی کاراکترها می‌نشینند اما صدای Elastigirl که خانم هالی هانتر ۶۰ ساله آن را اجرا می‌کند، کمی بیش از حد پیر بوده و با روحیه شاداب و سرزنده این کاراکتر همخوانی ندارد. جیغ‌ها و غرغرهای او حقیقتا بیشتر به مادربزرگ خانواده می‌آید تا مادری جوان و ماجراجو.

صداگذاری و تدوین انیمیشن Incredibles 2 برای تمامی فعالان این صنف یک کلاس درس سینما محسوب می‌شود و فیلمبرداری انیمیشن (پدیده‌ای که حتی اسمش به گوش برخی ناآشناست ولی خوشبختانه این روزها در جامعه انیمیشن سازان کشور بیشتر به آن توجه می‌شود) مبهوت کننده است. به طور کلی مثل همان مبحث گرافیکی کار که گفتیم شگفت انگیزان ۲ رودست ندارد، باید اعتراف کرد که این انیمیشن از همه نظر در بخش‌های فنی با نمره کامل و سربلند بیرون می‌آید و اصل شگفتی‌اش در همین قسمت‌ها جا خوش کرده‌اند.

انیمیشن شگفت انگیزان ۲ به مثابه شخصیت‌های دوست داشتنی و به یادماندنی‌اش، تمامی طرفداران قدیمی را راضی نگه می‌دارد و مخاطبان جدید خود را نیز در این دریای پرتلاطم سوپرقهرمانان، با اثری خلاقانه روبرو می‌کند که در ریشه‌هایش بوی کلیشه هم به مشام می‌رسد اما نه آنطور که بیننده را دلسرد کند. شگفت انگیزان ۲ مثل سفری دوباره به مکانی آشنا و خوش آب و هواست که خاطرات بد را هم با خود دارد ولی خوبی‌اش به بدی‌هایش می‌چربد و نمی‌توان از آن گذشت.

هنوز هم بهترین دنباله پیکسار برای آثارش سری داستان اسباب بازی (به خصوص قسمت سوم) آن است و بس اما شگفت انگیزان ۲ درست مانند ادامه شرکت هیولاها و نمو که آبرومندانه بودند رفتار می‌کند و نه مثل ماشین‌ها ۲ که شکست کامل بود.

تریلر انیمیشن The Incredibles 2

  • درضمن انیمیشن Incredibles 2 پرفروش ترین انیمیشن تاریخ سینمای آمریکا شد 

انیمیشن Incredibles 2 با عبور از انیمیشن Finding Dory، به پرفروش ترین انیمیشن سینمایی تاریخ سینمای آمریکا تبدیل شد.

پس از ۱۴ سال، از ماه گذشته اکران جهانی انیمیشن Incredibles 2 (شگفت انگیزان ۲) آغاز شد. این انیمیشن سینمایی موفق شد در سه روز نخست اکرانش کمی بیش از ۱۸۲.۶ میلیون دلار فروش کند تا رکورد بهترین افتتاحیه انیمیشن‌های سینمایی تاریخ را بشکند. پس از ثبت رکوردهای مختلف، حال در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، دنباله انیمیشن The Incredibles (‌شگفت‌انگیزان) رکورد دیگری را نیز شکسته است. انیمیشن Incredibles 2 در این آخر هفته کمی بیش از ۲۹ میلیون دلار دیگر فروش کرد تا مجموع فروش این انیمیشن به بیش از ۵۰۴.۳ میلیون دلار افزایش پیدا کند. بدین ترتیب این انیمیشن توانست رکورد فروش انیمیشن Finding Dory (در جستجوی دوری)، دیگر محصول پیکسار و والت دیزنی که پیش از این در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴۸۶ میلیون دلار در آمریکای شمالی فروش کرده بود، را بشکند.

همچنین انیمیشن Incredibles 2 به اولین انیمیشنی تبدیل شد که فروش آن در آمریکای شمالی از مرز ۵۰۰ میلیون دلار عبور کرده است. در طول هفته گذشته، این انیمیشن توانست از فروش کلی فیلم Avengers: Age of Ultron (انتقام‌جویان: عصر اولتران) عبور کند. پس از آن، انیمیشن Incredibles 2 موفق شد در پنجمین آخر هفته اکرانش از فیلم Beauty and the Beast (دیو و دلبر)، دیگر فیلم دیزنی با فروش ۵۰۴ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۷، نیز عبور کند و به یازدهمین فیلم پرفروش‌ تاریخ سینمای آمریکا تبدیل شود. همچنین انتظار می‌رود که این انیمیشن در طول هفته‌های آینده با گذشتن از فیلم Rogue One: A Star Wars Story (روگ وان: داستانی از جنگ ستارگان) و فیلم The Dark Knight (شوالیه تاریکی) به نهمین فیلم پرفروش تاریخ سینمای آمریکا تبدیل شود، اما در حال حاضر اگر این روند فروش ادامه پیدا کند، کمی بعید به نظر می‌رسد که انیمیشن Incredibles 2 به فروش ۶۰۰ میلیون دلاری دست پیدا کند.

کریگ تی. نلسن، هالی هانتر، سارا واول، هاک میلنر، ساموئل ال. جکسون، جان راتزنبرگر، برد برد، باب ادنکیرک، کاترین کینر، جاناتان بانکز، سوفیا بوش و ایزابلا روسلینی، از جمله بازیگرانی هستند که به‌عنوان صداپیشه در انیمیشن Incredibles 2 حضور دارند و صداپیشگی شخصیت‌های این انیمیشن را بر عهده داشته‌اند. مانند قسمت اول، برد برد کارگردانی و کار نوشتن فیلمنامه این انیمیشن را بر عهده داشته است. انیمیشن Incredibles 2 تاکنون بیش از ۷۷۲ میلیون دلار در سراسر جهان فروش کرده است.

حال بیایید با هم نگاهی به نقدهای منتشر شده از فیلم The Incredibles 2 بیندازیم:

  • دیوید ادلستاین | مجله نیویورک (ولچر)

۱۰۰ از ۱۰۰

انیمیشن شگفت انگیزان ۲ برد برد، شباهت بسیار زیادی به قسمت قبلی مجموعه‌ی خود دارد. این اثر به عنوان یک انیمیشن بلند، لذت‌بخش است اما به عنوان یک اثر ابرقهرمانی، به‌شدت لذت‌بخش‌تر است. این اثر گواه بر این است که یک نفر (البته نه هر کسی، فقط برد برد) می‌تواند یک اثر ابرقهرمانی، آن هم با سبک آثار دنیای سینمایی مارول بسازد؛ اثری بسیار زیبا و باشکوه که دارای صحنه‌های اکشن حرفه‌ای است؛ نه فقط صحنه‌های شلوغ و پر هرج و مرج.

 

  • دیوید گریفین | آی جی ان

۹۲ از ۱۰۰

فیلمنامه بسیار قوی و کارگردانی بسیار خوب برد برد، توانسته این انیمیشن ماجراجویی را به یک سطح جدید و بالا ببرد. به جای اینکه این کارگردان بیاید و از آثار ابرقهرمانی تولید شده در ۱۴ سال اخیر تقلید کند، انیمیشن شگفت انگیزان ۲ را به‌گونه‌ای ساخته که تجربه‌های جدیدتری را در آغوش بگیرد، در نوع خود اولین باشد و در نهایت تبدیل به یک اثر بسیار به‌یادماندنی شود.

  • کلینت ورثینگتون | کانسیکوئنس آو ساوند

۹۱ از ۱۰۰

انیمیشن The Incredibles 2 به‌گونه‌ای ساخته شده که در سبک خود اولین است. این اثر خودش به تنهایی توانسته پایه‌های اصلی‌ای را که یک اثر ابرقهرمانی باید دارا باشد تکان بدهد. از طرف دیگر این اثر آنقدر صحنه‌های زیبا و اکشن حرفه‌ای دارد که به خوبی می‌تواند خود را در دل بیننده جا کند و با داستان خود دل هر کودک و بزرگسالی را به‌دست می‌آورد.

  • اولیور جونز | آبزرور

۸۸ از ۱۰۰

انیمیشن شگفت‌انگیزان ۲ یکی از معدود دنباله‌هایی است که علی رغم برآورده کردن خواسته و انتظارها، مجموعه‌ای از اتفاقات جدید و شگفت‌انگیز هم به بیننده ارائه می‌کند.

  • لیندزی بحر | آسوشیتد پرس

۷۵ از ۱۰۰

اگرچه این انیمیشن اثر خوبی به حساب می‌آید اما می‌توان گفت که درست همانند فیلم Ready Player One (بازیکن شماره یک آماده)، انگار هرچه به انتها نزدیک‌تر می‌شود، رشته‌ی داستان را از دست می‌دهد.

  • مت سینگر | اسکرین کراش

۷۰ از ۱۰۰

اینگونه می‌توان گفت که انیمیشن The Incredibles 2 تا حدودی شبیه به همان شخصیت جک-جک است؛ نسبتا کوچک، به‌شدت هوشمندانه، مملو از پتانسیل و قادر به تبدیل شدن به یک شکل جدید آن هم در کمتر از چندین ثانیه.

  • بری هرتز | گلوب اند میل (تورنتو)

۵۰ از ۱۰۰

یک اثر بزرگ، آزار دهنده و تقریبا ناامید کننده.

  • میک راسل | سان فرانسیسکو کرونیکل

۵۰ از ۱۰۰

بالاخره بعد از گذشت ۱۴ سال انیمیشن The Incredibles 2 اکران شد و تقریبا درست به همین اندازه تماشا کردن آن به طول می‌انجامد.

لازم به ذکر است که انیمیشن The Incredibles 2 توانسته رتبه سی و یکم را در لیست بهترین و رتبه هجدهم را در لیست مورد بحث‌ترین آثار سینمایی سال ۲۰۱۸ از آن خود کند. همچنین در پایان و به‌عنوان جمع‌بندی باید گفت که انیمیشن The Incredibles 2 نمره‌هایی کسب کرده که باعث می‌شوند بتوانیم آن را تجربه‌ای خوب و جذاب بدانیم. به‌علاوه به نظر می‌رسد که با انیمیشن خیلی خوبی رو‌به‌رو هستیم که به احتمال زیاد جمع کثیری از طرفداران آثار سینمایی و بینندگان اینگونه کارها از آن راضی و خشنود خواهند بود؛ بنابراین اگر با مطالعه و نظرات منتقدین، حس می‌کنید که این اثر مطابق با سلیقه شما است، پس ما هم تماشای آن را به شما کاربران خوب مبتکران پیشنهاد می‌کنیم.

اگر هنوز قسمت اول انیمیشن جذاب The Incredibles را ندیده اید،پیشنهاد می کنیم به لینک دانلود جهت دانلود انیمیشن The Incredibles 1 با کیفیت بالا مراجعه کنید

پوستر های شخصیت های انیمیشن شگفت انگیزان ۲

جهت مشاهده در سایز بزرگ بر روی تصاویر کلیک کنید

منبع : وب سایت چند منظوره مبتکران | WWW.MNPRO.IR

2 پاسخ به "بررسی The Incredibles 2 | بازگشت خانواده آقای شگفت انگیز"

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *